Na začátku letošního září jsem dostal s kamarádem zajímavou nabídku nafotit si veterána. Nejednalo se o žádného válečného hrdinu, ale o nablýskaný  americký automobil Biuck  Riviéra z roku 1971. Krásný osmiválec, který si jeho majitel hýčká, že stále působí, jak kdyby před pár okamžiky sjel z montážní linky.

Nikdy jsem automobily nefotil, tak to pro mě byla  trochu velká neznámá. Bylo potřeba vybrat klidné místo, kde bychom byli co nejméně rušeni, zároveň moc nepřekáželi a přitom mohli používat silnici. Napadli nás sousední Jevany, hlavně tedy klidná silnička přes Voděradské Bučiny.  Také jsme ještě využili v této obci další dvě poklidná místa. Provoz jsme naštěstí moc neblokovali a mohli jsme se vyřádit až do soumraku.

Nakonec nás čekala pohodová projížďka a malá hádanka, kterou jsem ani já ani kamarád neuhodli :o( Najít místo, kde je vstup do nádrže. Od toho dne jsem zase o kousek chytřejší. Takže kdybych s tímto krasavcem někdy jel tankovat benzín, už bych si poradil :o)

 

_MG_8134BIUCK RIVIERA 1971  
( popis od majitele)
Motor:                vidlicový osmiválec
Objem:               455 cu.i. (7.456 cm3)
Výkony:             315 k, 617 Nm, z 0 na 96 km/h za 8,4 s, max. 181 km/h
Spotřeba:           18,9 až 23,8 l/100 km

_MG_8166Unikátní design člunovité zádě zvaný „boat-tail“, inspirovaný legendárním modelem Chevrolet Corvette Sting Ray ´63 (model C2).Vlajková loď značky Buick, největší ze všech modelů, klasický reprezentant „full-size“ kategorie.

Seznam doplňků, výbav a variant byl nekonečný. Zahrnoval 5-ti i 6-ti místné verze, 3-stupňový automat, elektrická okna, centrální zamykání, elektrické odemykání kufru, automatickou klimatizaci, výškově stavitelný volant, sedadlo řidiče elektricky stavitelné ve dvou osách, přisvěcování do zatáček v předních blinkrech, anténu rádia integrovanou do předního okna, tempomat, protiprokluzový systém atd. Samozřejmostí v té době bylo hydraulické seřizování ventilů i posilovač řízení. K dispozici byly desítky barevných variant karoserie a vinylové střechy, stejně jako desítky barevných řešení látkového, koženého nebo vinylového interiéru. Verze GS disponovala výkonem zvýšeným na 330 k.

V roce 1971 bylo vyrobeno 33.810 kusů. U pozdějších modelů, v letech ropné krize, byl radikálně snížen výkon motoru a vůz byl osazen nepříliš vzhlednými „sedmimílovými“ nárazníky.
Skončila tak zlatá éra automobilů a jejich konstrukce začala podléhat jiným kritériím, než je krása a vášeň.